top of page

Mis on beebiviiplemine?

Beebiviiplemine on ühest küljest beebide muusikaring, kus õpime läbi laulude, tantsude, pillimängu ja salmikeste eesti viipekeele viipeid. Teisalt on see eriline suhtlusviis, mis aitab sul saavutada oma lapsega veelgi parema kontakti ning anda talle võimaluse ennast väljendada juba enne rääkima hakkamist! Viipeid kasutad igapäevaelu käigus beebiga askeldades ning õige pea muutub see loomulikuks osaks teie omavahelisest suhtlusest. 

Beebiviiplemine on eesti viipekeelel põhinev eestikeelne programm, mis koosneb 10-tunnilistest kursustest ja veebitoest. Programmi muusikaline ja sisuline pool on seotud eesti folklooripärandiga, tundide ülesehituses on arvestatud beebide ja väikelaste arengupsühholoogiat ning konsulteeritud eesti viipekeele ekspertidega. 

Programm on mõeldud tavapärase arenguga kuuljatele lastele, aga beebiviiplemisest on abi leidnud ka pered, kelle laste kõne areng vajab lisatoetust. Kui sul on kahtlusi, kas sinu lapsele beebiviiplemine sobib, võta julgesti meiega ühendust ja räägime läbi.

NT_009.jpg

Miks beebiga viibelda?

Kas teadsid, et beebid on võimelised meiega suhtlema ammu enne rääkima hakkamist? Laps ütleb oma esimesed sõnad tavaliselt umbes aastaselt. Kui aga kuuljate lastega kasutada lisaks tavapärasele kõnele ka viipeid, võivad esimesed teadlikult tehtud ja tähendust kandvad viiped ilmuda lapse “kõnesse” juba 8-9-kuuselt, mõnel juhul veelgi varem!

Viibete kasutamine võimaldab beebidel, kes veel ei räägi, suhelda oma vanemate ja teiste pereliikmetega ning väljendada oma vajadusi ja soove. Näiteks saab laps anda märku, kui ta soovib süüa või juua, või juhtida meie tähelepanu asjadele, mis teda köidavad ja mida nad tahavad meiega jagada. Ta võib jagada seda, et kuulis linnukest akna taga laulmas, nägi naabri kassi  õues jalutamas või küsida emalt abi lemmikauto üles otsimiseks. Andes beebidele võimaluse end viibetega väljendada, saame harukordse sissevaate sellesse, milline on nende maailm ning mis on neile oluline. See on võimalus kogeda suurt suhtlusrõõmu ja tugevat sidet oma lapsega!

Beebidega viiplemine aitab ka edukalt ületada seda frustreerivat aega, mil lapse passiivne sõnavara (ehk meie öeldust aru saamine) ja arusaamine maailmast on juba üksjagu suur, aga kõneaparatuur veel suhteliselt ebaküps ning võime end teistele selgeks teha piiratud. Beebiviiplemine annabki lapsele eneseväljenduse võimaluse ajaks kui ta veel korralikult kõneleda ei oska, ent tegelikult tahaks seda juba teha (meenutage ise, kui raske on reisil olles kohalikult kõneldava keele oskuseta toime tulla!).

Miks beebiga viibelda?

Beebiviiplemine annab:

❤ Suhtlusrõõmu igale teie pere liikmele lapsest vanavanemateni.

❤ Sissevaate beebi maailma - mis teda köidab, mida ta üldse märkab, mida mäletab, mis teda kõnetab.

❤ Tugevama kiindumussuhte – laps kogeb varakult, et teda mõistetakse, temast saadakse aru, ta saab oma vajadusi meile väljendada ja neid kuulatakse.

❤ Lapsesõbraliku, beebidele eakohase ja nende arengut arvestava koosolemise viisi. Beebiviiplemise tunnid on rahuliku tempoga ja turvaliselt tuttava tunnist tundi korduva ülesehitusega ning seal kostuvad pillihelid loomulikud ja heakõlalised.

❤ Toetuse rahumeelse ja positiivse vanemluse rakendamiseks – julguse rahumeelselt piire seada, lapse iseseisvust toetada ja tema tundeid arvestada.


❤ Armastuse muusika vastu ja kooslaulmise kultuuri kogemise võimaluse. Beebiviiplemise tundides osalemine annab beebile võimaluse mitmekülgselt kogeda lapsevanema häält ja julgustab lapsevanemaid lauluga toetama ka igapäevarutiine.

❤ Võimaluse ennast lapsevanemana harida, õppida uusi asju ja end nendes proovile panna. Muuhulgas väärtustab Beebiviiplemine eesti viipekeelt ja teadvustab viipekeele olulisust maailmas.

❤ Kogukonna, kellega nädalast nädalasse tundides kohtuda ja Facebooki-grupis kogemusi-edusamme jagada.

Beebiviiplemine annab...
NT_025.jpg
Korduma kippuvad küsimused

Vastused korduvatele küsimustele

bottom of page