Eesti esimene päris oma
Beebiviiplemise programm
sai alguse ühest
piparkoogihõngulisest istumisest
Haldjapere mängumaal,
jõulukuuse all...

Karoliine käis parajasti oma vanema tirtsuga Kreete juures folgiringis, aga oma kuklas oli ta unistanud juba pikka aega sellest, et Eestis võiks olla ka üks beebiviiplemise lauluring, just nii nagu mujal maailmas neid hulgimalt on. Šotimaal elades oli ta kogenud seda, kui kift on lapsega laulmas käies ise ka midagi uut ja põnevat õppida ning kui fantastiline tööriist on beebiga viibete kasutamine ja kuidas see võimaldab kogu perel lapsest ja tema soovidest-vajadustest palju paremini aru saada. Eestis aga ei oldud millestki sellisest mitte midagi kuuldud ja kodustele sõpradele-sugulastele sellest rääkides võis näha hämmeldust ja umbusku... :(

Just sel jõuluistumisel võttiski Karoliine julguse rindu ja rääkis Kreetele oma ideest ning meie vahva koostöö-tandem oligi sündinud: Karoliine tunneb hästi beebiviiplemise metoodikat ja rakendamist, Kreete on aastaid vedanud beebide lauluringe ja oskab suurepäraselt sõnu seada ja viise välja mõelda! Hakkasime usinasti koos tööle: valisime programmi välja üle 250 eesti viipekeele viipe, konsulteerisime viipekeele spetsialistidega, seadsime sõnu ritta ja viisijuppe kokku... ja nõnda sündiski... 

EESTI ESIMENE BEEBIVIIPLEMISE PROGRAMM!

Katsetasime seda kahe pilootgrupi peal 2018 kevadel ning veidi hiljem loodud mudilaste programmi veel ühe pilootgrupi peal sama aasta sügisel. Osalejate säravad silmad, vahvad edulood ja innustav tagasiside julgustasid meid aina jätkama!

Jaanuaris 2019 lõime Beebiviiplemine OÜ ning tänaseks on meie programmi läbinud juba üle 300 pere! Suvel 2019 piloteerisime esmakordselt veebiseminariga, kus õpetasime peredele üle kogu eesti, kuidas beebidega viiplemist omal käel kodus alustada. 2019 sügisest laienesime oma tegevusega Tallinnasse ja Võrru. 2020 kevadest on beebiviiplemine kättesaadav üle kogu Eesti - läbi meie veebikursuse!

Tunneme end tohutult tänulikuna ja põnevil kõige selle ees, mis kõik veel tulemas on! Nii nagu meie kallid sõbrad Haldjaperest just hiljuti oma FB seinal postitasid: 

 

"Kui väga tahta ja selle nimel pingutada ning õigete inimestega rääkida, siis saavadki asjad juhtuma."

Just täpselt selliselt sai Haldjapere kaitsva tiiva all alguse ka Beebiviiplemine!

 

Kes me oleme?

Beebiviiplemise programmi on loonud ning tunde viivad läbi Kreete Viira ja Karoliine Piksarv. Kreetel on aastatepikkune kogemus beebide ja laste folgiringide vedamisel nii Tartus, Tallinnas kui Viljandis ning ta on ühtlasi ka pärimuskultuuri spetsialist. Karoliine on läbinud Sing&Sign programmi Šotimaal, beebiviiplemist kasutanud oma mõlema lapsega ning kogenud oma pere pealt, kui fantastiline tööriist see on lapsega suhtlemisel. Samuti on ta läbinud mitmeid viipekeele kursuseid ning jätkab enda täiendamist eesti viipekeeles. Mõlemal õpetajal on muusikaline haridus ning kõrgharidus alushariduse ja lapse kõne arengu valdkondades.

 

Lisaks on liitunud meie õpetajate ringiga kolm meie enda kogukonnast “sirgunud” õpetajat - Eveli Kuuse, Valeria Müürsepp ja Merle Blank - kes on korduvalt meie programmi läbinud ning oma lapsega aktiivselt beebiviiplemist rakendanud juba alates 6. elukuust (ning kelle lastest on nüüdseks saanud väga tarmukad ja ohtralt suhtlevad mudilased).

 

Tunnid

Beebiviiplemise programm koosneb kümnest ca 30-45 minuti pikkusest laulutunnist, mille jooksul õpime läbi laulu-tantsu-pillimängu üle 250 igapäevaelu puudutava viipe (rutiinsed tegevused, igapäevased esemed, söögid, pereliikmed, loomad-linnud, transpordivahendid jne). Lapse jaoks on tund nagu tavaline beebikooli või beebide lauluring, kus ta saab rõõmu tunda muusika ja laulu sees olemisest ning nii oma vanemaga kontaktis loomisest kui teiste laste uudistamisest. Lapsevanema jaoks on meie tunnid aga koht, kus õppida üks põnev uus oskus, millega lapse arengut toetada ning mida lapsega koduse igapäevaelu käigus praktiseerida. Tunnis kasutame nii teada-tuntud lastelaule kui ka pärimuslikke viise. Beebiviiplemise programmis kasutame eesti viipekeele viipeid. 
Grupi suurus kuni 10 last.

 

Kellele?

Algajate tundidesse ootame eelkõige 6-12-kuuseid lapsi. Erandid on võimalik läbi rääkida, sest õigupoolest pole kunagi liiga vara ega liiga hilja viiplemisega alustada.


NB! Tunnid on mõeldud eelkõige kuuljatele tavapärase arenguga lastele
(see tähendab, et me ei saa asenda logopeedide / kõneterapeutide tööd
ega õpeta ka viipekeele täielikku keelesüsteemi vaegkuuljatele).

Oleme avatud koostööle teiste tugispetsialistidega kui
oleme nendega omavahelistes mängureeglites kokku leppinud.
Kui sul on kahtlusi, võta meiega julgesti ühendust!
 

Mudilaste tundidesse võtame algajate grupi läbinud 1-2-aastaseid põnne, kes tammuvad juba oma jalal ringi ning kellele on eakohased ringmängud ja veidi keerukamate mõistete (nt värvid, lihtne loendamine jms) tutvustamine.

Nii beebide kui mudilaste kursuse programmide sisu näed siit.

 

Küsimused? Mured? Rõõmud?

Kirjuta-helista meile!
e-post: beebiviiplemine@gmail.com
tel: 5056481 (Karoliine)

 
 
 
 
Karoliine Piksarv

Beebiviiplemise programmi looja / õpetaja

Karoliine on beebiviiplemise idee "maaletooja" ja meie programmi üks loojatest. Kui Kreete vastutab suuresti muusika ja sõnade eest, siis Karoliine on see, kes on valinud välja viiped, konsulteerinud viipekeele spetsialistidega, täiendanud end nii viipekeele kui beebiviiplemise ja lapse keele arengu nüanssidega. Beebiviiplemisega puutus ta esmakordselt kokku 2015. a Šotimaal elades, kus läbis oma esiklapsega "Sing & Sign" nimelise beebiviiplemise programmi beebide ja mudilaste kursused. Eestisse tagasi kolides jäi kuklasse kummitama idee, et tuleb ikka "eesti oma beebiviiplemise programm" ära teha! Kui tema teine tütar hakkas jõudma soodsasse viiplemise ikka ehk ca 6-kuuseks saama tundus kummaline temaga briti viipekeele viipeid kasutama hakata, nii korjaski Karoliine "jalad kõhu alt välja" ja hakkas tegutsema. Ja nii Beebiviiplemine sündiski!

Erialalt on Karoliine aga hoopiski norra filoloog ehk lõpetanud Skandinaavia keelte ja kultuuride magistriõppe. Lapsekeele areng oli tema erihuvi juba õpingute ajal, oma bakalaureusetöö tegi ta näiteks laste kakskeelsuse teemal. Ameteid on tal olnud nagu hunt Kriimsilmal - ta on näiteks andnud nii norra keeles IT-abi kui õpetanud gümnaasiumis ja põhikoolis inglise keelt. Vabal ajal mängib Karoliine viiulit Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestris ning käsikellasid Tartu Peetri koguduse kellaansamblis. Kodus kasvavad tal kaks tragi tegelast, kes tänaseks enam ei viiple kuid on väga aktiivsed suhtlejad ja igati loovad laululoojad!

Kreete Viira

Beebiviiplemise programmi looja / õpetaja

Kreete on Beebiviiplemise programmi üks loojatest, tema on võlunud välja enamik meie viisijuppe ning seadnud ritta vahvaid laulusõnu ja salmikesi!

Kreete suurim kirg on pärimuskultuur ja eesti folkloor, mis on tuntav ka mitmetes Beebiviiplemise lauludes-viisides. Laste ja beebidega on Kreete laulnud-mänginud-lustinud juba üle kümne aasta, vedades eest folgiringe Tallinnas Pelgulinna Rahvamajas, Tartus Haldjaperes ja Viljandis Pärimusmuusika Aidas. Kreete mängib ka mitmeid pille, vahel võib teda tunnis kohata näiteks väikekandle või viiuliga. Tal on magistrikraad Tartu Ülikooli Eesti ja võrdleva rahvaluule erialal ja kultuurikorralduse erialal ning bakalaureusekraad koolieelse lasteasutuse õpetaja erialal. Kodus on kasvamas 3 last: vanemad on juba koolilapsed, pesamuna aga just aktiivselt viiplema hakanud!

Kreete naaseb Beebiviiplemise tundide juurde sügisel 2020.
Seni aga saab tema juures käia Haldjaperes folgiringides: https://www.haldjapere.ee/loovustunnid/folgiring

Valeria Müürsepp

Beebiviiplemise programmi õpetaja

Valeria liitus Beebiviiplemise kogukonnaga 2019. aasta alguses, mil tuli oma pisipojaga meie beebide gruppi. Juba peale avaseminari oli ta beebiviiplemise ideest nii innustunud, et kuigi tema grupp alustas alles poole nädala pärast, ei läbenud ta oodata ja helistas Kreetele, et kas ta võib kohe homme juba tundi tulla ja viipeid õppima hakata! Valeria ind ja sära pole senimaani vaibunud...  peale esmast väljaõpet on Valeria vedanud beebiviiplemise tunde Tartus ja Ülenurmel. Samuti on temast saanud Karoliinele asendamatu abiline administratiivülesannetes ning veebibeebiviiplemise kogukonna vedajana.

Valeria on samuti läbinud eesti viipekeele algkursused ning otsib võimalusi õpinguid jätkata - Beebiviiplemise kaudu sai paotatud uks ka põnevasse viipekeele maailma!

Muusika ja laul on Valeriat alati köitnud, ka kodus laulab ta oma lastega palju. Pere pesamunaga jagatud toredad viiplemishetked kogunesid kokku tema Instagrami-kontole @babysign_valPisipõnnile lisaks on Valeria ka ühe vahva teismelise noormehe ema.

Valerialt võite peale tunde küsida muuhulgas nippe, kuidas enda või lapse hammaste eest hoolitseda, sest erialalt on ta hoopis hambaarsti assistent! ;)

Eveli Kuuse

Beebiviiplemise programmi õpetaja

 

Eveli on olnud Beebiviiplemisega kaasas juba selle sünnist saati, nimelt osales ta meie kõige esimestes pilootgruppides ehk oli meile "katsejäneseks"! Oma pojaga alustas ta viiplemist, kui laps oli 6-kuune, ning nad läbisid koos nii beebide kui mudilaste 10-nädalased kursused. Praktiseerides kasvas isu ning nii kasvas ta tasapisi hoopis beebiviiplemise õpetaja rolli.

 

Evelil on magistrikraad rahvusvaheliste suhete erialal. Tema erihuviks on keeled, mida ta räägib rohkemal või vähemal määral lausa üheksat erinevat! Lähem kokkupuude eesti viipekeelel baseeruva beebiviiplemisega tõi temani taaskordse tõdemise, et Keel on Võti inimestest arusaamiseks. Muusikaliselt on Eveli ennast järjekindlalt arendanud viimased 5 aastat, õppides Helivõlu muusikakoolis klassikalist saksofoni ja laulu. Põhitööna aitab Eveli teadlasi TÜ grandikeskuses.

tel: 505 6481   |   e-post: beebiviiplemine@gmail.com