Miks beebiga viibelda? | Beebiviiplemine
top of page

Miks beebiga viibelda?

Kas teadsid, et beebid on võimelised meiega suhtlema ammu enne rääkima hakkamist? Laps ütleb oma esimesed sõnad tavaliselt umbes aastaselt. Kui aga kuuljate lastega kasutada lisaks tavapärasele kõnele ka viipeid, võivad esimesed teadlikult tehtud ja tähendust kandvad viiped ilmuda lapse “kõnesse” juba 8-9-kuuselt, mõnel juhul veelgi varem!

Viibete kasutamine võimaldab beebidel, kes veel ei räägi, suhelda oma vanemate ja teiste pereliikmetega ning väljendada oma vajadusi ja soove. Näiteks saab laps anda märku, kui ta soovib süüa või juua, või juhtida meie tähelepanu asjadele, mis teda köidavad ja mida nad tahavad meiega jagada. Ta võib jagada seda, et kuulis linnukest akna taga laulmas, nägi naabri kassi  õues jalutamas või küsida emalt abi lemmikauto üles otsimiseks. Andes beebidele võimaluse end viibetega väljendada, saame harukordse sissevaate sellesse, milline on nende maailm ning mis on neile oluline. See on võimalus kogeda suurt suhtlusrõõmu ja tugevat sidet oma lapsega!

Beebidega viiplemine aitab ka edukalt ületada seda frustreerivat aega, mil lapse passiivne sõnavara (ehk meie öeldust aru saamine) ja arusaamine maailmast on juba üksjagu suur, aga kõneaparatuur veel suhteliselt ebaküps ning võime end teistele selgeks teha piiratud. Beebiviiplemine annabki lapsele eneseväljenduse võimaluse ajaks kui ta veel korralikult kõneleda ei oska, ent tegelikult tahaks seda juba teha (meenutage ise, kui raske on reisil olles kohalikult kõneldava keele oskuseta toime tulla!).

bottom of page